2010/2011-es tanév 2. (tavaszi) félév

BA ‑ Képzőművészeti proszeminárium (MÜV–210)

Bevezetés a képzőművészetbe: súlypont: 19–20. század; téma: absztrakt művészet

Péntek, 10.00–11.30, 112. terem

Absztrakt köztéri vagy középületben található műalkotásokon keresztül a műleírás, a műértelmezés alapfogalmaival való megismerkedés. Ezt kiegészítendő kötelező olvasmányok az absztrakt műalkotások értelmezésével, kritikájával kapcsolatban. Olyan kérdésekre összpontosítás mint pl. helyszín, program, művész saját műleírása, kritika, értelmezés, technika, anyag, költségvetés, hogyan funkcionál a mű az adott helyszínen, mit gondolnak róla a helyi lakosok, sat.

Tervezett külső órák (technikai ismeretek): MNG Grafikai Osztály, MKE Festészeti Tanszék, MKE Szobrászati Tanszék, MKE Intermédia Tanszék

Órák:

Február 18. – Óramegbeszélés. Az elemzésre kiválasztott művek megtekintése. Mindenki választ egyet. Feladat:

A választott mű megtekintése a helyszínen, fotózása. Egy oldalas műleírás készítése anélkül, hogy utána olvasna értelmezéseknek.

Február 25. – Műleírások felolvasása, megbeszélése.

Március 4. –  Olvasnivalók 1. adag

Március 11. –

Március 18. – Szűcs Luca (MA) előadása: Gyarmathy Tihamér: Dinamikus kompozíció, 1946 (MNG)

Március 25. –

Április 1. – MNG Grafikai Osztály

Április 8. – MNG Grafikai Osztály

Április 15. –

Április 22. – tavaszi szünet

Április 29. –

Május 6.–

Május 13.– Pázmány nap

Május 20.–

Nem választott még:

Czakó Dorottya Mónika

Szőke Zsuzsanna

Művek:

Képek — letölthető .ppt formátumban (27 Mb)

Hincz Gyula: Mozaik, 1970, Budapest (XI. kerület), Villányi út (A Villányi úton, a Corvinus Egyetem Budai Campuszán. Legközelebbi villamosmegálló: 61. Tas vezér utca, Szüret utca.)

Szabó Luca Róza

Darvas Árpád: Üvegablakok, 1965, Fészek Művészklub, Budapest

Dallos Alíz

Borsos Miklós: 0 kilométerkő, 1975, Budapest, Clark Ádám tér

Csiky Tibor–Bohus Zoltán: Nonfiguratív épületdísz, 1976, Szervita tér, Budapest

Böröczki Noémi

Victor Vasarely: Szobor, 1986, készült a Zsolnai Porcelángyárban, Déli Pályaudvar előtti tér, Budapest

Salamon Gáspár

Farkas Ádám: Az erő nyomai, 1996, Bank Center előtt, Budapest

Hevesi Krisztina

Szöllőssy Barbara és Pyka Zsolt: Óriás kavicsok térforma / Meleg kövek, 2004, Móricz Zsigmond körtér

Dóra Krisztina

i-ypszilon csoport (Emődi-Kiss Tamás építész, György Katalin képzőművész, Horváth Csaba képzőművész, Papp Tamás építész): Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc központi emlékműve, 2006, Budapest, egykori Felvonulási tér (ma 56-osok tere)

Sáránszki Péter

Gál András: Who’s Afraid of Yellow? Műtárgy, illetve műtárgyegyüttes a Semmelweis Egyetem Fogorvos-tudományi Karának új épületéhez (Magyar Universitas Program), 2006, Fogorvos-tudományi Kar Budapest VIII. Szentkirályi utca 47. alatti új épületének aulája

Pásztor Erika Katalina, Bodóczky Antal és Vomberg István: verba/signa popularia. Beltéri műtárgy a Budapesti Corvinus Egyetem új épületéhez (Magyar Universitas Program), 2006, Budapesti Corvinus Egyetem Budapest, Czuczor u. – Közraktár u. – Mátyás u. által körülhatárolt új oktatási épülete

Kántor Attila Csaba

Pauer Gyula: Gólyavári Panno. Műtárgy falfelületre az ELTE BTK Trefort-kertbe, Gólyavár (Magyar Universitas Program), 2007

Kozári Sára

Havrán Judit: Színlétra. Információs és dekorációs falburkolat megalkotása a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Schönherz Zoltán kollégiumába (Magyar Universitas Program), 2007, BME Schönherz Zoltán kollégiuma, Budapest, Irinyi J. u. 42.

Krakkó Eszter Judit

Bálványos Levente, Fóti Lázár, Varga György: Sófal. Műalkotás a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Kármán Tódor kollégiumába (Magyar Universitas Program), 2007, a BME Kármán Tódor kollégiuma, Budapest, Irinyi J. u. 9-11.

Vámos Anna Barbara

Záborszky Gábor: Noli Tangere Circulos Meos. Beltéri műtárgyegyüttes a Budapesti Műszaki Főiskola új diákotthonába (Magyar Universitas Program), 2007, Budapesti Műszaki Főiskola Budapest, Tavaszmező u. 7-13. alatti új diákotthona

Horváth Dzsenifer

Molnár J. Iván: Alap-képletek. Térstruktúra-installáció a Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karára (Magyar Universitas Program), 2008, Semmelweis Egyetem új Oktatási és Kutatási Központja

Zászkaliczky Anna Eszter

Farkas Zsófia: Őrsejt. Kültéri műalkotás a Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karára (Magyar Universitas Program), 2009, Semmelweis Egyetem új Oktatási és Kutatási Központja

Cseh-Révész Tina

Fülöp Gábor: Eloldódás, 2008, ELTE Botanikus Kert

Molnár Geraldine

Jovánovics György: Az Épülés Szelleme / Nagy Corvinus Napóra (Magyar Universitas Program), 2009, Corvinus Egyetem, Budapest, Közraktár utca 4-6.

Rózsa Anita Éva

Olvasnivalók:

Dempsey, Amy: A modern művészet története. Stílusok + iskolák + mozgalmak. Képzőművészeti Kiadó, Budapest, 2003. – A könyvben található következő címszavak olvasása:

Der Blauer Reiter

Szinkronizmus

Orfizmus

Rayonizmus

Szuprematizmus

Konstruktivizmus

Vorticizmus

Purizmus

De Stijl

Internacionális stílus

Elementarizmus

Konkrét művészet

Organikus absztrakció

Informel

Absztrakt expresszionizmus

Op Art

Festőiség utáni absztrakció

Minimalizmus

Supports-Surfaces

1. adag:

Panofsky, Erwin: A képzőművészeti alkotások leírásának és tartalomértelmezésének problémájához. In: E. P.: A jelentés a vizuális művészetekben. Gondolat, Budapest, 1984. 249–261.

Beke László: Műleírás és műelemzés. Szempontok a modern művészet értelmezéséhez. Valóság, 1972/5. 40–51. Újraközölve in: B. L.: Művészet/elmélet. Tanulmányok 1970–1991. Balassi Kiadó – BAE Tartóshullám – Intermedia, Budapest, 1994. 11–30.

Beke László: Az alkotó interpretációtól az interpretáció tagadásáig. In: Műleírás és műértelmezés. TIT, Budapest, 1976. 45–54. Újraközölve in: B. L.: Művészet/elmélet. Tanulmányok 1970–1991. Balassi Kiadó - BAE Tartóshullám – Intermedia, Budapest, 1994. 85–92.

Beke László: Csiky Tibor egyik plasztikájáról. Művészet, 1986/8. 38–39. (Pdf)