20015/2016-os tanév 1. (őszi) félév

Fotótár feldolgozás – Fotográfia a művészettörténet szolgálatában (BMVD-080.18)

A tárgy része a 20022005-ben indult „az ELTE BTK MTI Fotótárának a feldolgozása, egyetemi hallgatókkal” programnak. Koncepció, témavezetés: Szőke Annamária, PhD.

Szerda 12:00 – 13:30, MUK 6-8., I./112. (Fülep terem)

A szemináriumot vezetik:

Árvai Mária, Phd hallgató – zsarvaimari(at)gmail(dot)com

Brunner Attila, Phd hallgató – brati88(at)hotmail(dot)com

Leírás

Az előadás célja, hogy a félév során a hallgatók megismerkedjenek a Művészettörténeti Intézet fotótárával, amelynek feldolgozása, rendszerezése éppen folyamatban van. Az előadás sorozat megkísérli elhelyezni ezt a gyűjteményt a magyar intézményekben található fotóarchívumok között. Tárgyalásra kerül a műtárgyfotózás jelensége, a művészettörténet szolgálatába állított fotóhasználat, vagyis a fotó, mint szemléltető eszköz, külön a műtárgy- és épületfotózás szempontjai. Emellett az óra lehetőséget biztosít, hogy a hallgatók kéz- és testközelbe kerüljenek a tanszéki gyűjteményt képező, muzeális értékkel rendelkező emlékanyaggal.

Tervezett menetrend

Szeptember 9.

Óramegbeszélés. A szeminárium céljai, tematikája, a jegyszerzés feltételei.

Szeptember 16.

Az IDEALIST program kezelésének elsajátítása, telepítése a tanszéki fotógyűjtemény bemutatása, a fotók feldolgozási módjának ismertetése.

Szeptember 23.

Bevezető előadás. Műtárgyfotó a XIX. századi Magyarországon

Szeptember 30.

Esettanulmányok a műtárgyfotók használatáról. Schaár Erzsébet fotósai. Klösz György és a 19. századi épületfotózás.

Október 7. november 18.

Egyes működő fotóarchívumok megtekintése, bemutatkozása a helyszínen, illetve meghívott előadók segítségével. Tervezett témák: az Iparművészeti Múzeum fotó- és negatívgyűjteménye; a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtára; a Képzőművészeti Egyetem Könyvtárának fotógyűjteménye; a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola és Kollégiumban működő Schola Graphidis Művészeti Gyűjtemény; az ELTE Egyetemi Könyvtár Roger Fenton fotói; a BTM Kiscelli Múzeum fotógyűjteménye, a Magyar Építészeti Múzeum anyaga;

November 25. december 2.

Két téma kerülne tárgyalásra meghívott vendégek segítségével: A műtárgyfotózás ma; illetve Fotográfia és muzeológia. A néprajztudomány és a fotó.

December 9.

A szeminárium eredményeinek értékelése. Jegyek beírása

Opcionális óra

Látogatás a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeumban (igény és jelentkezők esetén, szombati napra időzítve)

A jegyszerzés feltételei

A hallgatók két jegyszerzési mód közül választhatnak.

A félév teljesíthető egy szemináriumi dolgozat elkészítésével (kb. 17.000 leütés terjedelemben, bővebb tartalmi és formai követelmények a honlapon) a megadott témákból.

A jegyszerzés másik módja a fotótár feldolgozásába való bekapcsolódás. A szemináriumi érdemjegy az alábbi feltételek esetén jeles: 100 fotó feldolgozása és egy egy–másfél oldal terjedelmű beszámoló írása az adatfeldolgozás tapasztalatairól. Az elégséges jegyhez 50 fotót kell feldolgozni, a közepeshez 65-öt, a jóhoz 80-at.

Dolgozati témajavaslatok:

Hogyan létesülhet ma egy gyűjtemény (törvényi és jogi háttér bemutatása)

A fotó mint műtárgy: piaci érték tényezői aukciók tapasztalatai alapján (ritkaság, készítő, technika, kor, történeti érték, stb.)

Alinari műtárgyfotográfiai adatbázis bemutatása (http://www.edu.alinari.it/?languageID=EN)

Fotóhasználat művészettörténészeknél: Gombos György

Műtárgyak attribúciós kérdései a reprodukciók tükrében

A műtárgyfotózás szempontjai, nehézségei – alkalmazott vs. művészi fotográfia

A Művészettörténeti Intézet fotótárának alkotói: 19–20. századi műtárgyfotográfusok

A Fortepan archívum bemutatása

Az egyetem „esztétikai gyűjteménye”

Ajánlott irodalom

A fénykép mint műtárgy, szerk. Tarcai Béla, Herman Ottó Múzeum, Miskolc, 1988.

Kincses Károly – Sándor P. Tibor: Fotó – város – történet, Magyar Fotográfiai Múzeum, Kecskemét, 1998.

Fotó és néprajzi muzeológia, szerk. Fejős Zoltán, Néprajzi Múzeum, Budapest, 2004.

Farkas Zsuzsa – Papp Júlia: A műtárgyfényképezés kezdetei Magyarországon, 1840–1885, Magyar Fotográfiai Múzeum, Budapest, 2007.

Fejős Zoltán: A fotografált folklór és a folklór jellegű fotográfia – a boldogi példa, in: Folklór és vizuális kultúra, szerk.: Szemerkényi Ágnes, Akadémiai Kiadó, Budapest 2007, 18–42.

Sor Zita – Ormos Zita – Cs. Plank Ibolya: Fényképgyűjtemények állományvédelme, Néprajzi Múzeum, Budapest, 2008.

Papp Júlia: Roger Fenton fényképei. Az el nem veszett, de megtalált képek, ELTE Egyetemi Könyvtár, Budapest, 2008.

Szilágyi Sándor: A fotográfia (?) elméletei, Vince Kiadó, Budapest, 2014.

Fratelli Alinari 1852–2002 – from the photograph to the image; Fratelli Alinari, Firenze, 2002.

L. Baji Etelka – Varga Judit: „Feltárulnak a mappák – Fényképek a Magyar Képzőművészeti Főiskola Könyvtárában”, Fotóművészet 42, 1999/5–6. sz., 105–112.

Egyszer volt fényképek. Válogatás a Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtára fotógyűjteményéből, kiáll. kat., a kiállítást rendezte: Blaskóné Majkó Katalin et al. Magyar Képzőművészeti Egyetem, Budapest, [2000].

„A fénykép a közgyűjteményekben – Országos Muzeológus konferencia”, Tatabányai Múzeum, 1999. július 5–6., Szerkesztette: Fűrészné Molnár Anikó, in: Tatabányai Múzeum Tudományos füzetek, 4. sz., Tatabánya, 1999.

Bouillot, René: L'objet et son image – Photographie industrielle et publicitaire, Paul Montel, Paris, 1974.