BA-kurzusok a 2008/2009-es tanév őszi szemeszterében

 
BBN-MŰV-311/a, Forrásismeret (középkor)
"Pictura quasi scriptura" – Egy toposz útja a középkorban
Endrődi Gábor
P 10:15–11:45, 110. terem

A téma, célkitűzések: Nagy Szent Gergely diktuma, amely szerint a képek hasonló szerepet játszanak az írástudatlanok, mint a szövegek az írástudók számára, alighanem a legtöbbet hivatkozott érv a képek használata mellett a középkori Nyugaton. A művészettörténeti irodalomban nagyon gyakran ebből indul ki a nyugati és a keleti kereszténység képekkel kapcsolatos felfogása közötti különbségek elemzése. A kurzuson – amellett, hogy megpróbálok bevezetést nyújtani néhány alapvető, a középkori szövegekkel való foglalkozáshoz szükséges ismeretbe – a gergelyi diktum felhasználásának példáit fogjuk elemezni. Eközben különös hangsúlyt helyezünk a korai és érett skolasztikus teológiai irodalom főműveire. Ezeknek a segítségével mindenekelőtt azt a kérdést igyekszünk körüljárni, hogy lehetséges-e sajátosan nyugati képteológiáról vagy egyáltalán képteológiáról beszélni a középkor latin nyelvű irodalmában.

Lefutás, követelmények: Jóllehet a kurzus szemináriumként van meghirdetve, ténylegesen kollokviumként fogjuk megtartani, ugyanis csak így tűnnek áthidalhatónak a hallgatókat a szövegektől vélhetően elválasztó nyelvi akadályok. Ez azt is jelenti, hogy az osztályzat alapja egy szóbeli vizsga lesz. Ez a vizsga három részből áll majd:
1. felelet az órán elhangzott történeti ismeretek alapján;
2. valamelyik, az órán tárgyalt szöveg elemzése (szintén az órán elmondottak alapján);
3. elemző, kritikai ismertetés egy (hamarosan közzéteendő) bibliográfia a vizsgázó által szabadon választott tételéről.
Az előadásokhoz, illetve a vizsgához hamarosan szöveggyűjteményt teszek közzé itt, az intézeti honlapon, amelyben az eredeti szövegek (illetve, amennyiben görög forrásokról van szó, középkori latin fordításuk) mellett megtalálható lesz magyar fordításuk is. A kurzus sikeres teljesítése nem követel semmilyen szintű latintudást, azonban az elemzésekben nagy hangsúlyt fektetünk az eredeti terminológiára is, és ami az eredeti szövegről az órán elhangzik, azt a vizsgán is vissza kell tudni adni.

Kezdés: Az első órát szeptember 12-én tartjuk, amelyen a kurzussal kapcsolatos gyakorlati kérdéseket is meg fogjuk tudni beszélni.