BA-kurzusok a 2010/2011-es tanév őszi szemeszterében

 
BBN-MSP-401.26, Szabadon választott szakirányú ismeret
A 19–20. századi magyar művészet az újabb kutatások tükrében
Gosztonyi Ferenc
Sz 16:00–17:30, 112. terem

Az előadások célja, hogy bevezetést nyújtson a 19. század végi, 20. század eleji magyar művészettel kapcsolatos újabb kutatások irodalmába, olyan részletességgel – külön kitérve a vitákra is –, amilyenre a hagyományos előadásokon, idő szűkében, csak a legritkább esetben van mód.
Miért fontos ez? Az utóbbi évek kutatásai olyan eredményeket hoztak már ismertnek vélt életművek "újraértésében" (pl. Munkácsy, Mednyánszky, Csontváry), valamint olyan kor-, illetve stílusleíró konstrukciók, terminusok születtek (pl. Magyar Vadak), amelyek részben egymással is összefüggve, joggal igénylik az elemző kritikát, de leginkább azt, hogy a régi közhelyeket felülírva utat találjanak a művészettörténet szakmai nyilvánosságán túli érdeklődőkhöz is. A friss szakirodalom bibliográfiájának egyik közös jellemzője, hogy majdnem mindegyik – egyetemes és nemzeti klasszikus, Fülep Lajos-i "korrelációját" újraírva – a magyar művészet európai helyére, kontextusára kérdez rá. Az utóbbi évek intézménytörténeti kutatásai (pl. az Enigma-folyóirat tudománytörténeti kötetei, Sinkó Katalin Nemzeti képtára) minden eddiginél komolyabb esélyt adnak arra, hogy e kérdéseket hatástörténeti távlatban (is) szemlélhessük.

Első előadás: szeptember 22.

Néhány példa a félév során szóba kerülő újabb szakirodalomból:

Mednyánszky (kiáll. kat., Budapest: Magyar Nemzeti Galéria), szerk. Markója Csilla, Budapest 2003.
Mednyánszky László feljegyzései 1877–1918. Válogatás a festő kiadatlan feljegyzéseiből, szerk. Bardoly István – Markója Csilla, Budapest 2003.
Munkácsy a nagyvilágban (kiáll. kat., Budapest: Magyar Nemzeti Galéria), szerk. Gosztonyi Ferenc, Budapest 2005.
Munkácsy (Enigma 12 [2005], 43–44. szám)
Magyar Vadak Párizstól Nagybányáig 1904–1914 (kiáll. kat., Budapest: Magyar Nemzeti Galéria), szerk. Passuth Krisztina – Szücs György, Budapest 2006.
"Emberek és nem frakkok". A magyar művészettörténet-írás nagy alakjai. Tudománytörténeti esszégyűjtemény, szerk. Markója Csilla – Bardoly István, Budapest 2007.
▪ Markója Csilla: Egy másik Mednyánszky, Budapest 2008.
▪ Molnos Péter: Csontváry – Legendák fogságában, Budapest 2009.
▪ Sinkó Katalin: Nemzeti képtár (Annales de la Galerie National Hongroise / A Magyar Nemzeti Galéria Évkönyve), Budapest 2009.
Depero a futurista és a futurizmus hatása a magyar avantgárd művészetben (kiáll. kat., Budapest: Magyar Nemzeti Galéria), szerk. Kárai Petra, Budapest 2010.

Jegyszerzés feltételei:

1. A fenti könyvek, katalógusok egyikéről személyes véleményt tükröző, maximum 10 ezer leütés terjedelmű "recenzió" írása. Leadási határidő e-mailben elküldve: december 10. Ez esetben a vizsgán a beadott szöveget beszéljük meg és a jegyet is erre, illetve a beszélgetésre adom.
2. A fenti kötetekből összesen legalább 8 tanulmány vagy könyvfejezet elolvasása. A vizsgán én választok az elolvasott szövegekből. A vizsga tárgya a szerző gondolatmenete, illetve a szövegek kontextusa (ennek értelmezését segítik az előadások).