BA-kurzusok a 2010/2011-es tanév őszi szemeszterében

 
BBN-MŰV-311, Forrásismeret (középkor)
Suger apát és Saint-Denis
Endrődi Gábor
P 10:00–11:30, 110. terem

A téma: Suger St-Denis-i apátnak az apátsági templom általa kezdeményezett munkálatait érintő három írása – az Ordinatio, a De consecratione és a De administratione – Erwin Panofsky szövegkiadása és ahhoz írt bevezető tanulmánya (1944) óta a középkori művészettörténet legfontosabb írott forrásainak szűk körében foglal el biztos helyet. Ennek záloga nem utolsó sorban Panofsky értelmezése, amely a szöveget az építkezések történetén túl az egész középkori "esztétikának" is kulcsszövegévé, egyúttal a gótika születésének kommentárjává avatja. Az utóbbi pár évtized kutatásai ezt az értelmezést több ponton megingatták. A kurzuson arra teszünk kísérletet, hogy megértsük e változásokat és okaikat – egyúttal azzal a szándékkal, hogy mindezt vezérfonalként használva a középkori szövegek művészettörténeti felhasználásának néhány alapkérdésébe is bevezetést nyerjünk.

Lefutás, követelmények: Jóllehet a kurzus szemináriumként van meghirdetve, ténylegesen kollokviumként fogjuk megtartani, ugyanis csak így tűnnek áthidalhatónak a hallgatókat a szövegektől vélhetően elválasztó nyelvi akadályok. Ez azt is jelenti, hogy az osztályzat alapja egy szóbeli vizsga lesz. Ez a vizsga három részből áll majd:
1. A korszak művészettörténetében való tájékozottságot firtató kérdések az alábbi könyv jelzett részeinek szöveg- és vonatkozó képanyaga alapján: Marosi Ernő: A középkor művészete, I: 1000–1250, Budapest 1996, 103–122, 154–171.
2. Kérdések az órákon elhangzottak alapján.
3. Olvasmánybeszámoló a (későbbiekben meghatározandó, idegen nyelvű) vizsgairodalomból. A megadott listából a vizsgázónak legalább kettőt kell önálló feldolgozásra kiválasztania, amiből aztán én választom ki a vizsga tárgyát. A beszámolóban nemcsak (sőt, nem elsősorban) az olvasmányból kinyert történeti ismereteknek, hanem legfőképpen a kiválasztott publikáció kérdésfeltevésének és érvelésmenetének visszaadására kell törekedni.

Megjegyzés: Az órák anyaga a tavalyi, hasonló című kurzuson alapul, azonban az előadások nem – és ennek megfelelően a vizsgakövetelmények sem – lesznek azonosak az addigiakkal. A vizsgairodalomban is változásokat tervezek a tavalyi listához képest. Az órák látogatását nem ellenőrzöm és nem is kérem számon, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezt az anyagot idegen jegyzetből nem lehet jól elsajátítani.