Eörsi Anna

 
A SZEMINÁRIUMMAL KAPCSOLATOS TUDNIVALÓK

A részvétel minden órán – elejétől a végéig – kötelező.
Az érdemjegy az órai munka, a dolgozat és az előadás minőségéből alakul ki.
Idegen nyelvek ismerete (angol, német, lehetőleg olasz, francia) a szeminárium sikeres teljesítéséhez feltétlenül szükséges.
Minden témához két időpont tartozik: az első a dolgozat leadásé, a második a nyilvános megbeszélésé. A kettő között négyszemközt találkozom a hallgatóval, és megbeszéljük a dolgozat erényeit, hátrányait, a leendő óra részleteit.

A dolgozatot egyidejűleg kinyomtatva és online kérem szépen (a képeket csak online) az eorsianna (at) gmail (dot) com címre.

Formai követelmények

A szöveg technikai szempontból a BA záródolgozat elvárásait követi (12 pontos betűméret, 1,5 sorköz).
Heti 1 órás szeminárium esetében a főszöveg 6-8, heti 2 órás esetében 14-16 oldal; ezt egészíti ki a tudományos apparátus: lábjegyzetek, bibliográfia, képjegyzék és képek. (A lábjegyzetek funkciójához: Umberto Eco: Hogyan írjunk szakdolgozatot? (Milano, 1977) Budapest, Kairosz, 199-202.)
A bibliográfiához ld. külön az útmutatót. (Fizetős internetes anyag használatakor kérem az adott dokumentum nyomtatott csatolását.) Amennyiben a dolgozat írója egy műre többször hivatkozik, az összes bibliográfiai adatot csak az első esetben adja meg, és a továbbiakban rövidített formában hivatkozzon rá.
A szakirodalom megkeresése a szemináriumi munka szerves része.
A képjegyzékben fel kell tüntetni a mű készítőjét, a datálást, az őrzési helyet és a reprodukció forrását. A szövegben ne felejtsék el jelezni a képek sorszámát.
A dolgozatban említett minden művet illusztrálni kell. Az illusztrációkat power-pointban kérem online, a dolgozat leadásának napján. (A power point összeállítása előtt lehetőség szerint tömörítsék a képeket.) A képek pontos meghatározása az egyes diákon is szükséges. Minden dolgozatnak – már az első, leadott írásos változatában – tartalmaznia kell minimum három (de minél több) kérdést, amit a dolgozat írója az órán társainak tesz fel – annak alapján, amit a témáról, műről felkészülése során megtudott.
Bármelyik fenti követelmény hiányában (beleértve a pontosságot) a dolgozatot nem áll módomban elfogadni, és az adott óra elmarad.

A tartalmi követelmények

Műelemzés, illetve átfogó témakör esetén:

A dolgozat írója fogalmazza meg, hogy milyen kérdésekre keresi a választ, ismertesse a szakirodalomban felmerült szempontokat, álláspontokat, hipotéziseket (99,9 %-ban idegen nyelvű a szakirodalom). Tegyen fel kérdéseket, és fogalmazza meg saját álláspontját a felvetett kérdésekkel kapcsolatban.
(A műelemzést célszerű alapos képleírással kezdeni.)
Szószerinti idézethez idézőjel és a forrás pontos megjelölése tartozik. (Csak olyan szöveget érdemes idézni, aminek speciális megfogalmazása, lényegbevágó gondolata megkerülhetetlen. Közismert tények szószerinti átvétele még idézőjellel is elfogadhatatlan.)

Szakirodalom ismertetése esetén:

Általános tájékoztató a szerzőről, a témáról, a mű megjelenésének kontextusáról.
A mű ismertetése előtt röviden össze kell foglalni a szerző kérdésfelvetését, kiindulópontját és konklúzióját, lényegi mondanivalóját.
Ismertetni kell a szerző érveit, felhasznált forrásait, ajánlatos lábjegyzeteinek utánanézni.
Ebben az esetben is minden említett műalkotást illusztrálni kell (azokat is, amelyekhez a szóban forgó publikációban nincs képmelléklet). Hasznos tisztában lenni a mű (vagy/és a szerző egyéb művei) esetleges recenzióival, szakirodalmi utóéletével.