BA-kurzusok a 2007/2008-as tanév tavaszi szemeszterében

 
BBN-MŰV-341/a, Forrásismeret (reneszánsz és barokk)
Joachim von Sandrart
Endrődi Gábor
P 14:00–15:30, 112. terem


Feladatok


I. A Sandrart által ismert antik szobrászati emlékek, reneszánsz és barokk történetük

A Teutsche Academie-ben említett és reprodukált antik szobrok közül kell választani egyet, ezt azonosítani kell, és rövid összeállítást kell készíteni megtalálásának körülményeiről, tulajdonosváltásairól és restaurálástörténetéről, ennek írott és képi forrásairól a CENSUS adatbázisa alapján.

Határidő: április 4., minta a feladathoz.


II. A Sandrart művészéletrajzaiban használt terminológia összehasonlítása előképeivel

A hallgatók 15–16. századi itáliai művészek és hozzájuk kapcsolódóan öt–öt magyarul megadott fogalom vagy jelzős szerkezet közül választhatnak. A fogalmak megfelelőit ki kell keresni a magyar Vasari-fordításból, Vasari eredeti szövegéből, valamint Karel van Mander és Sandrart művéből.

Határidő: április 25., a feladat részleteit az előző órán ismertetem.


III. Kommentált és jegyzetekkel ellátott fordítás készítése egy művészéletrajzról

A megadott listából kiválasztott művészéletrajzot magyarra kell fordítani. Jegyzeteket kell hozzá készíteni, amelyek tartalmazzák a következőket:

▪ Sandrart konkrét eseményekre vonatkozó értesüléseinek szembesítését a primér, dokumentatív forrásokkal. A feladatot a művészről szóló szekundér irodalom segítségével lehet elvégezni. Minden esetben a legközvetlenebb forrásig kell visszamenni, és meg kell adni annak alapadatait (őrzési hely, jelzet), a forrástípust és lehetőség szerint a forrás szövegét. Ha erre alkalom kínálkozik, megjegyzéseket is lehet fűzni Sandrart szövegének és a primér forrásnak a viszonyához.
▪ Néhány esetben Sandrart forrását más életrajz-gyűjteményekben fogják megtalálni, ebben az esetben ezt is dokumentálni kell, az összes bibliográfiai adattal és idézettel együtt.
▪ A szövegben említett műalkotásokat azonosítani kell, meg kell adni, hogy fennmaradtak-e, és ha igen, közölni kell a mai őrzési helyet és leltári számot. Fel kell kutatni azokat a forrásokat is, amelyek a mű Sandrart korabeli őrzési helyéről esetleg tájékoztatnak.
▪ Azonosítani kell a művésznek a Teutsche Academie-t illusztráló portréjának forrását.
▪ A hivatkozott források mellett minden esetben közölni kell a szekundér irodalom adatait is, amelyből a hallgató merített.

Ezen kívül rövid (általában egy-két oldalas, de tartalmi okok függvényében ez nagy mértékben változhat) kommentárt kell írni a kiválasztott életrajzhoz, amely felvázolja a Sandrart szövegének és a más forrásoknak szembesítéséből kirajzolódó összképet, ezen kívül pedig elemzi az életrajzban kitapintható esztétikai értékeléseket és fogalmi apparátust. A legjobban sikerült munkákat a május 16-i órán szerzőik ismertetik.

Határidő: május 9.


IV. Vizsga

Aki több mint három óráról hiányzik, csak szóbeli beszámoló után kaphat érdemjegyet. Ehhez az órán elhangzottakat, valamint egy később megadandó irodalomjegyzék egy szabadon kiválasztott tételét kell ismerni.