BA-kurzusok a 2009/2010-es tanév tavaszi szemeszterében

 
BBN-MŰV-431/a, 20. századi művészet (szeminárium)
20. századi művészet (szeminárium)
Gosztonyi Ferenc
K 16:00–17:30, 112. terem és külső helyszínek

Egy időben és együtt a Szőke Annamária és a Radák Judit által vezetett múzeumismeret, illetve XX. századi művészet szemináriumokkal, a program mindhárom esetben azonos.

A jegyszerzés feltételei a hozzám jelentkezett hallgatóknak: Részvétel és aktivitás az órákon, illetve egy 5–10 oldalas elemzés leadása 2010. május 4-ig.

A dolgozatok témája: a Magyar Nemzeti Galéria 20. századi állandó kiállításai: 1945 előtt és után. Mindenki szabadon választ egy művészt (függetlenül attól, hogy hány képpel szerepel az állandó kiállításon) és kis tanulmányt ír arról, hogy milyen művészettörténeti narratíva részeként szerepel, mely korszakának művével (műveivel), és ezt összehasonlítja a teljes életművel, az állandó kiállítás sugallta kontextussal, illetve ezek viszonyát értelmezi. Például: miért csak a Nyolcak miatt érdekes Kernstok Károly? Különösen érdekelne, hogy hogyan látják az egy-két "jellemző" művel prezentált alkotók, korszakok, illetve az állandó kiállítások, valamint a 20. századi magyar művészetet tárgyaló kézikönyvek viszonyát: normakövetés, hasonulás, kánontörés, "párhuzamos történetek"?, stb.
Többen is választhatják ugyanazt a művészt.
Igény szerint konzultációs lehetőség – előzetes bejelentkezést kérek e-mailen – a fogadó órámon (szerda: 13–14.30, 111. szoba).

A Magyar Nemzeti Galéria történetéhez "több mint ajánlott" irodalom:
Sinkó Katalin: "Nemzeti képtár. »Emlékezet és történelem között« (A Magyar Nemzeti Galéria Évkönyve, XXVI.11.2008), Budapest 2009.

A félév programja: helyszínek, időpontok, valamint elemzési szempontok a megtekintendő kiállításokhoz: itt.